A videós tartalomgyártás sosem látott népszerűségnek örvend, és egyre több cég építi be marketing stratégiájába a videó készítést. Nem mindegy azonban, hogy cégként milyen videókat gyártasz. Rengeteg követelménynek kell megfelelni, ha a kontentekkel üzleti sikereket szeretnél elérni, ezért ebben a cikkben összeszedtünk minden fontos szempontot és tudnivalót, amelyek segíthetnek kimaxolni a videózásban rejlő lehetőségeket. Amennyiben szeretnél minden lényeges infót egy helyen megkapni a videós tartalomgyártásról, olvass tovább!
Ezért népszerű a videó készítés
Az elmúlt évtizedekben az emberek médiafogyasztási szokásai jelentősen megváltoztak. A rohanó mindennapokban kiemelten fontossá vált a gyors és egyszerű hozzájutás releváns információkhoz, amely a befogadó részéről nem igényel különösebb erőfeszítést.
Ezt az igényt elégíti ki maximálisan a multimédia, amely azáltal, hogy több érzékszervre és az érzelmekre is hat, így bármilyen összetett információt képes könnyen feldolgozható formában átadni.
A technikai fejlődés is nagy mértékben kedvezett a videózásnak, hiszen miközben egyre fontosabbá vált a gyors információszerzés, megjelentek és elterjedtek az okostelefonok és -eszközök, amelyek ma már szinte mindenkinek a zsebében ott lapulnak, és egyre inkább alkalmassá váltak arra, hogy kiváló minőségben játsszanak le videós tartalmakat is.
Nem kellett sok idő, megjelentek, és a mindennapjaink részévé váltak a videómegosztó platformok is, mint például a YouTube és a TikTok, a cégek pedig ügyesen felismerték az igényt a videós tartalomgyártás iránt, illetve a videózásban rejlő lehetőségeket, amelyeket marketing céljaik elérésére hatékonyan felhasználhatnak.
A videós tartalomgyártás mint marketinges „csodaszer”
Ahogy fentebb írtuk, a videó legnagyobb előnye, hogy egyidejűleg több érzékszervre, sőt az érzelmekre is hat, emiatt alkalmas arra, hogy segítségükkel elérd és megszólítsd a potenciális vásárlóidat, sőt hatást is gyakorolj rájuk.
Egy multimédiás tartalom képes arra, hogy elnyerd a nézők szimpátiáját és bizalmát, sőt akár arra is, hogy vágyat ébressz az emberekben a bemutatott termékek vagy szolgáltatások iránt.
Egy jól sikerült, rövidke videó ezerszer hatékonyabban győzi meg a potenciális vásárlókat, mint egy többoldalas termék- vagy szoláltatásleírás, informatívabb, mint egy óriásplakát vagy bármilyen más tartalomtípus.
Az pedig már csak a „hab a tortán”, hogy ma a videós kontentekre van a legnagyobb igény a médiafogyasztók részéről.
A minőségi videós kontentekkel új ügyfeleket is szerezhetsz, ráadásul a multimédiás tartalmak keresőoptimalizálás szempontjából is előnyösek.
A videó készítés további előnyei, hogy gyors és egyszerű interakciót biztosítanak a potenciális vásárlókkal, több kattintást hoznak, mint a szöveges vagy képi tartalmak, ráadásul igen sokoldalúan felhasználhatók.
Egy videót feltölthetsz a YouTube-ra, a TikTokra, a weboldaladra – a linket beágyazhatod más típusú kontentbe, hírlevélbe, elküldheted e-mailben, de akár megoszthatod a közösségi média oldalaidon is.
Gyárthatsz belőle további (mikro)tartalmakat – cikkeket, short formátumú videókat, Facebook-posztokat stb.
A videós kontentek SEO hatásai is pozitívak, ráadásul a multimédia arra is alkalmas, hogy működés közben mutasd be egy termékedet vagy a szolgáltatásodat, és felkeltsd irántuk az érdeklődést.
A videós tartalomgyártás receptje – avagy milyen hozzávalók szükségesek a videó készítéshez
Bár első blikke sokan azt gondolják, a videó készítés egyszerű feladat, és akár a mobiltelefon kamerájával is lehet egész jó minőségű felvételeket készíteni, sajnos a valóságban a videós tartalomgyártás jóval összetettebb, rutint és profizmust igénylő tevékenység, amelyhez bizony biztosítani kell a személyi és tárgyi feltételeket, fogatási helyszínt, szereplőket stb.
Ha a videós kontenteket üzleti célok elérésére szánod, akkor kizárólag a professzionális minőséggel elégedhetsz meg.
Hiszen, ha a felvételeid minősége (vagy a tartalma) nem megfelelő, akkor többet ártasz, mint használsz velük, hiszen azok alapján fognak véleményt alkotni rólad az emberek.
Hiába szuperek a termékeid vagy a szolgáltatásaid, ha a kontentek igénytelenek, rossz a kép- és/vagy a hangminőség, gagyi a tartalom, nem fogod tudni elnyerni a bizalmukat és a szimpátiájukat, nem fogsz tudni szakértői státuszra szert tenni a tartalomgyártással.
Kiemelünk három fontos tényezőt, amelyekre mindenképp fordíts kiemelt figyelmet, ha videó készítésbe készülsz vágni a fejszédet.
Tárgyi feltételek
Ahhoz, hogy a kontent kép- és hangminősége színvonalas legyen, professzionális eszközökre van szükség.
Ez persze, nem azt jelenti, hogy mindenképpen a legdrágább cuccokat kell beszerezned, de nagyon fontos, hogy jó minőségű kamerák, objektívek, mikrofonok, állványok, fények stb. álljanak a rendelkezésedre.
Ezen felül szükséged lesz memóriakártyákra, vágóprogramokra, és sokat dobhat a munka hatékonyságán és minőségén egy teleprompter, vagyis súgógép.
Személyi feltételek
A jól működő technika mellett a videós tartalomgyártáshoz szükséged lesz egy kisebb csapatra is, akik képesek megfelelő színvonalon ellátni a videó készítéshez kapcsolódó feladatokat.
Kelleni fog valaki, aki a kreatív ötletekért felel, vagyis „megálmodja” a videók tartalmát és egyéb jellemzőit.
A forgatókönyv elkészítése, a helyszín lefoglalása, a szereplők megszervezése is fontos tevékenység, amelyet valakinek el kell végeznie.
Szükség lesz olyan személyre vagy személyekre, akik profin tudják használni a videós felszereléseket, vagyis rendelkeznek operatőri ismeretekkel, be tudják állítani a fényeket, ismerik a videós szakkifejezéseket, használják a vágóprogramokat stb.
Továbbá valakinek gondoskodnia kell a SEO szempontok érvényesítéséről, amelyhez kulcsszókutatásra, a keresőkifejezéseknek a kontentbe történő beépítésére is szükség van.
Megfelelő cím, indexkép és videó leírás nélkül nemigen lesz figyelemfelkeltő és könnyen megtalálható a tartalom, ahogy az is lényeges, hogy a megfelelő csatornákon legyen publikálva.
Ezeket mind-mind biztosítanod kell, ha professzionális videós tartalmakra vágysz.
Helyszín, stúdió
A forgatás megszervezésének egyik legfontosabb lépése a helyszín kiválasztása.
Egy jó forgatási hely rengeteget adhat hozzá a végeredményhez – és ugyanígy: sokat ronthat az összképen, ha olyan helyen forgatsz, ahol nem megfelelő az akusztika, a háttér, a fények, vagy esetleg megzavarják a munkát járókelők és egyéb oda nem illő tényezők.
Gyakorlatilag a legszuperebb technika és a legprofibb csapat mellett is totális káoszba fulladhat a forgatás, ha például elhúz mellettetek egy szirénázó mentő, vagy random emberek belesétálnak a képbe.
Éppen emiatt a forgatás helyszínét alaposan át kell gondolni, és ha szükséges, időben engedélyeztetni a használatát.
Jóval egyszerűbb és kiszámíthatóbb a szituáció, ha stúdióban történik a forgatás.
Egy videó stúdióban általában a kiváló akusztika és a nyugalom adottak, sőt bérlés esetén sok esetben a tárgyi (sőt, akár a személyi) feltételeket is biztosítja a helyiséget kiadó cég.
Saját hely berendezése vs. videó stúdió bérlés
A videó stúdió bérlés költsége igaz, hogy befektetés, de közel nem olyan volumenű, mint berendezni egy saját stúdiót, amelynek a fenntartásáról utána neked kell gondoskodnod, nem beszélve a videós csapat munkabéréről, amelyet szintén rendszeresen kell fizetni.
Ahhoz, hogy el tudd dönteni, a saját helyiség berendezésével vagy a videó stúdió bérlésével jársz jobban, azt érdemes leginkább figyelembe venni, hogy milyen gyakorisággal szeretnél videós tartalmakat készíteni.
Ha az a terv, hogy napi szinten szeretnéd szórni a videókat a YouTube-ra és más felületekre, akkor természetesen megéri beruházni saját stúdióra, eszközökre és csapatra.
Azonban, ha csupán havi néhány videóra van szükséged, akkor sokkal jobban jársz anyagilag is a videó stúdió bérléssel vagy a kiszervezett marketinggel.
A legnépszerűbb céges videó típusok és műfajok
Mindig nehéz olyan „receptet” összeállítani, amely mindenkinél egyformán működik. Így van ez a videós tartalomgyártással is.
Az adott cég egyéni körülményei, gazdasági helyzete, a piacon elfoglalt helye, iparága, aktuális céljai stb. nagy mértékben meghatározzák azt, hogy melyek lesznek számára a leghatékonyabban működő videós műfajok, amelyek alkalmazásával a leghamarabb elérheti a kívánt eredményeket.
Így most azokat a videó típusokat szedtük össze, amelyek a legtöbb kis- és középvállalkozás számára hasznosak lehetnek.
Termékbemutató videó / szolgáltatásbemutató videó
Bármilyen szöveges leírásnál és vizuális szemléltetésnél több információt tud adni a potenciális vásárlóknak egy olyan videó, amely akár működés közben is képes bemutatni egy terméket vagy egy szolgáltatást.
A néző ilyenkor szinte úgy érzi, mintha a saját kezében tartaná az adott terméket, vagy kicsit kipróbálhatná magát a szolgáltatást.
Éppen emiatt a termék- vagy szolgáltatásbemutató videók nagyon népszerűek manapság, rengetegen gyűjtenek ezek alapján információt, mielőtt eldöntenék, mely terméket vagy szolgáltatást vásárolják meg.
Nagyon fontos, hogy ilyenkor ne az öncélú „tukmálásról” szóljon a kontent, vagyis ne azon legyen a fókusz, hogy mindenáron meggyőzd a nézőt, vegyék meg a portékádat, hanem legyen teljesen más információn vagy témán a hangsúly!
Például egy egészséges életmódról szóló videóban felhívhatod a figyelmet az okosóra használatának előnyeire, és bemutathatod, hogy az általad forgalmazott órák hogyan monitorozzák a pulzust, miként használhatók az alvás megfigyelésére, illetve hogyan támogatják a sporttevékenységeket.
Mivel hasznos, releváns információkat adsz át, a nézők elkezdenek bízni benned, elnyered a szimpátiájukat, ami egyenes út ahhoz, hogy később a vásárlóiddá váljanak.
Az meg a „bónusz”, hogy mindeközben az egyik terméked pozitív tulajdonságaira is felhívtad a figyelmet!
Ezeket a videókat elhelyezheted az online webáruházadban, de feltöltheted a YouTube-ra is, megoszthatod egy social media posztban és még számos más módon felhasználhatod.
Összehasonlító videó
Az összehasonlító videó azoknak a nézőknek szól, akikben már megérett a szándék a vásárlásra, azonban még nem tették le a voksukat egy konkrét termék mellett.
Az ilyen kontetek általában két vagy több terméket mutatnak be olyan módon, hogy a köztük lévő különbségre helyezik a hangsúlyt.
Ezek lehetnek egyazon márka különböző modelljei (például összehasonlíthatják a Xiaomi különféle bluetoothos fülhallgatóit), vagy különféle cégek hasonló funkciót betöltő termékei (Xiaomi vs. Lenovo fülhallgatók).
Az elektronikai termékek esetében különösen népszerű ez a videós műfaj – rengeteg összehasonlító videó található a YouTube-on okosórákról, telefonokról, számítógépes játékokról, de akár kerékpár-kiegészítőkről is.
Unboxing videó
Nem véletlen, hogy a „kicsomagolós” videók hihetetlen népszerűségnek örvendenek, és a legkedveltebb videó típusok közé sorolhatók!
Titkuk az érzelmi aspektusban keresendő, ugyanis nagyon intenzíven képesek hatni a nézőkre azáltal, hogy osztozhatnak abban, ahogy egy másik személy először találkozik egy új termékkel, és részesei lehetnek a felfedezés örömének.
Egy jól sikerült unboxing videó alkalmas arra, hogy megdobja az intuitív vásárlások számát, hiszen az „én is ilyet akarok” érzést váltják ki az emberekből.
Ezek a kontentek gyakran szponzorált tartalmak, melyeket előszeretettel – és magas hatékonysággal – kombinálnak influencer marketinggel.
Listázó videó
A YouTube és a különféle közösségi média oldalak telis-tele vannak listázó videókkal – különösen ünnepek előtt.
Ezeknek a videóknak a legfőbb céljuk, hogy ötleteket, tippeket, inspirációt adjanak a nézőknek a vásárláshoz, továbbá felhívják a figyelmet egyes árucikkek előnyeire.
Listázó videók például a „3 legjobb bluetooth fülhallgató futóknak”, az „5 legjobb kullancs elleni szer kutyáknak” vagy a „legjobb húsvéti ajándékok férfiaknak 2024-ben” típusú tartalmak.
Azért hatékonyak ezek a kontentek, mert manapság a vásárlás előtti információszerzéshez hozzátartozik többnyire az is, hogy lecsekkoljuk más vásárlók tapasztalatait az adott termékről, és azokat figyelembe véve döntünk, mi kerül a kosarunkba.
Egy olyan árucikket, amely más számára már bizonyított, bátrabban veszünk le a polcról, hiszen a „ha neki bejött, nekem is jó lesz” elv alapján kevésbé kell tartanunk a csalódástól.
Edukációs videó
Az oktató videók, avagy edukációs videók általában azt mutatják be, hogyan működik egy termék, illetve extra tippeket adnak a helyes használatával kapcsolatban.
A legkézenfekvőbb, legismertebb funkciók, vagyis az alaprendeltetés melletti egyéb funkciókra is felhívják a figyelmet, hogy aztán a néző ki tudja maximálisan aknázni a termékben rejlő összes lehetőséget.
Például lehet a videó központi témája a szálkásító diéta (fogyókúra), és ennek keretében bemutathatod a videóban, hogy az általad képviselt márka turmixgépével milyen diétás krémleveseket lehet készíteni egyszerűen, ráadás gyanánt pedig bedobhatsz egy jég felhasználásával készülő, házi fagyireceptet is, amelyet nem lehet akármilyen turmixgéppel elkészíteni, csak olyannal, amely megbirkózik a jég turmixolásával is (vagyis a te terméked az ideális választás).
Fontos, hogy az edukációs videók mindig a (leendő) vásárlók problémáira kínáljanak megoldást.
Folyamatot bemutató videó
A folyamatot bemutató videók lehetőséget kínálnak a nézőknek arra, hogy kicsit belássanak a „színfalak mögé”, és megismerhessék a céged különféle folyamatait (pl. ügyfélszolgálat, raktározás, csomagolás stb.).
Minél több információjuk van a vállalatodról, ideális esetben annál könnyebben tudod elnyerni a bizalmunkat, szimpátiánkat, lojalitásunkat.
Erre építenek a folyamatot bemutató videók, amelyek segíthetnek javítani a vállalatod ismertségét, növelni a presztízsét – sőt, akár employer branding szempontjából is hasznosak lehetnek, hiszen emberibbé, szerethetőbbé teszik a cégedet.
Cégbemutató videó, image film, céges rendezvényvideó
Az employer brandingnél, azaz a munkáltatói márkaépítésnél maradva hatékony lehet egy cégbemutató videó, egy image film vagy egy céges rendezvény videó, hiszen nem csupán a potenciális vásárlók, de az álláskeresők számára is szimpatikussá tehetik a vállalatodat.
Ezeknél a kontenteknél szintén bepillantást engedsz a „kulisszák” mögé, ami közelebb fog hozni a potenciális vásárlókhoz és munkavállalókhoz.
Az emberek jobban bíznak egy olyan vállalatban, amelyhez arcokat, képeket tudnak társítani.
Céges videó podcast
A rádió utódjaként emlegetett podcast videós változata ma az egyik legerősebb marketinges „szuperfegyver”.
Alkalmas arra, hogy valamilyen más tevékenységgel párhuzamosan menjen a háttérben, például főzés vagy takarítás közben, de a néző dönthet úgy, hogy teljes mértékben a kontentre koncentrál, folyamatosan nézi és hallgatja azt.
A videó podcast kiváló lehetőséget biztosít szakértői interjúk megvalósítására, amelyek érdemben növelhetik hitelességedet, és erősíthetik a szakértői márkádat.
Videó hirdetés
Célja és működése hasonló, mint a termékbemutató videónak, eszközei azonban kicsit mások.
A videós hirdetés sokkal direktebb, egyértelműbb módon buzdítja vásárlásra a nézőt.
Ezek rövid, tömör, informatív tartalmak intenzív hatással.
Ha nem győzöd meg a nézőt már az első másodpercekben, akkor a felhasználók bezárják a videót, vagyis a kontent nem éri el a célját, az üzenet nem jut el a célcsoporthoz.
Egy YouTube-hirdetés ma mindössze 5-30 másodperces – ebbe kell beleférnie a legfontosabb információknak.
A TikTokon legfeljebb 60 másodperces tartalmakat lehet megosztani, ott sincs sokkal több idő a meggyőzésre.
A Facebookon és az Instagramon is bevethetők a videós hirdetések, amelyekkel hatalmas elérésre lehet szert tenni.
A céges YouTube-csatorna előnyei
„A legfrissebb kutatások szerint a márkák 55 százaléka tudatosan használja a YouTube-ot brandépítésére és marketing célokra. Ez nem is meglepő, hiszen ezen a csatornán keresztül hatalmas potenciális vevőkör érhető el: csak a YouTube-nak több mint 2 milliárd aktív felhasználója van, és a YouTube felhasználók naponta több mint 1 milliárd órát töltenek a különféle videók nézegetésével” – olvasható a Pénzcentrum egy 2022-es, marketing témájú cikkében.
A számok azóta emelkedtek (2,3 milliárd felhasználói fióknál tartunk), és várható, hogy évről évre tovább nő a regisztrálók száma.
Ennek ellenére Magyarországon viszonylag kevés vállalkozás használja ki a YouTube-marketing kínálta lehetőségeket.
Az alábbi YouTube-statisztikák is arra hívják fel a figyelmet, hogy megéri céges YouTube-csatornát indítani, hiszen, mint látható, egyre nagyobb számban használják a felületet – vásárlás előtti tájékozódásra is!
-
- A YouTube a második legnépszerűbb közösségi média oldal és szintén a második legerősebb keresőmotor a Google után, vagyis ugyanúgy pásztázza a videók leírásait, a címéket, az indexképeket, a videókon szereplő tárgyakat és a környezetet, mint egy böngésző, és el tudja dönteni, miről szól, mennyire hasznos információkat tartalmaz az adott videó.
- A napi videó fogyasztás a YouTube-on meghaladja az 1000 millió órát, amit, ha elosztunk a Föld teljes lakosságával, akkor azt mondhatjuk, hogy ez naponta fejenként 8,4 percet jelent, ami egy elképesztően magas szám! További érdekesség, hogy a felhasználók konkrét információkra keresnek rá – összeszerelési útmutatókat, összehasonlító videókat keresnek, amelyek valamilyen módon megkönnyítik az életüket.
- Az ING Hungary 2018-as cikke szerint az internetezők egyharmada használja a YouTube-ot, és az emberek fele mobileszközről youtube-ozik – az arány azóta hatalmasat nőtt, és a mobilról nézett videók aránya ma már 70-75% körül mozog.
- Az emberek 90%-a használja valamilyen módon a platformot termék vagy szolgáltatás megvásárlása előtt.
-
- Percenként 500 órányi új tartalom kerül fel az oldalra, így a felhasználók szinte bármilyen témára keresnek rá, találnak releváns információkat.
- Ma a short formátumú (rövid, maximum 1 perces) videók tarolnak leginkább, ami rákényszeríti a tartalomgyártókat, hogy informatív, pörgős, kreatív kontentekkel álljanak elő, és gyakorlatilag 30-40 másodpercbe sűrítsenek bele minden fontos információt.
- A YouTube ma 80 nyelven és 100 országban elérhető.
A fenti statisztikák alapján egyértelmű, hogy cégként teljes mértékben megéri YouTube-csatornát indítani, és kiemelt figyelmet fordítani a videós tartalomgyártásra, illetve azok publikálásra ezen a platformon is.
A videó készítés ára
Azok a cégek, akik felismerik a videós tartalomgyártás jelentőségét, gyakran érdeklődnek a videó készítés áráról.
Erről azonban nehéz általános információt nyújtani, hiszen rengeteg tényező befolyásolja, hogy mennyibe kerül egy videó.
Ideális esetben, amikor megérkezik egy megrendelés egy marketing ügynökséghez, a közös munka mindig az ügyfél igényeinek és lehetőségeinek felmérésével kezdődik.
A videó készítés árát befolyásolja, hogy milyen típusú videót szeretne az adott cég, mennyire bonyolult megvalósítani az elképzeléseit, milyen hosszú lesz a felvétel, hol lesz a forgatás helyszíne, kell-e fizetni szereplőket, mekkora stábra van szükség – és még hosszan sorolhatnánk, mennyi szempontja van a díjszabásnak.
Az is fontos, hogy az ügyfél egyetlen videót kíván-e megrendelni, vagy egy szolgáltatáscsomag részét képezi a videó készítés.
Éppen emiatt az árajánlat mindig egyedi, és a pontos igényektől és a koncepciótól függ.
Ha a cikk elolvasása után úgy döntesz, hogy profi segítséggel belevágnál a videós tartalomgyártásba, vagy ütősebbé szeretnéd tenni a kontentmarketingedet, ne habozz, írj nekünk, és egyeztess időpontot az első, ingyenes konzultációra!
borítókép: dlxmedia.hu // Unsplash