Egyre többször találkozhatunk olyan kiírással, mely szerint működő cégek befektetőt keresnek a további vállalkozásfejlesztéshez, esetleg üzletrész eladással vagy teljes cégeladással próbálják meg menteni a még menthetőt. Ha Te is úgy érzed, már minden lehetőséget kimaxoltál, és elérted a határaidat, olvass tovább, mert ebben a cikkben összeszedtünk néhány hasznos tanácsot erre az esetre.
Helyzetkép
2021-ben jelent meg a Pénzcentrum egyik cikke, mely szerint a vállalkozások 30 százaléka nem éri meg alapításának ötödik évfordulóját sem.
Ahogy a gazdasági-pénzügyi hírportál is rámutat, a helyzeten tovább rontott a koronavírus-járvány, majd az azt követően kialakult gazdasági-politikai állapotok.
Magyarországon a drasztikus rezsiár-emelkedés, az adórendszer változásai, az orosz-ukrán háború rengeteget rontottak a vállalkozások amúgy is nehéz helyzetén, így az elmúlt években rengeteg cég kényszerült arra, hogy végleg „lehúzza a rolót”, és felszámolja a vállalkozását.
Ezzel egyidejűleg máig zajlik a generációváltás is – a rendszerváltás utáni években alapított cégek vezetői tömegesen mennek nyugdíjba.
A Jogászvilág adatai szerint „a vállalkozók 61 százalékának semmilyen terve nincs az utódlással kapcsolatban”, illetve a nyugati országokban is 80 százalékuk meg csődbe egy-másfél évvel az alapító halála után.
Az sem ritka eset, hogy egy vállalkozás szépen növekedik egy ideig, majd elér egy olyan ponthoz, ahol a fejlődés megakad, hosszú stagnálás, esetleg regresszió váltja fel az addigi sikereket.
Milyen megoldások jöhetnek szóba ilyenkor? Üzletrész eladás, mentorálás, befektető keresés…
Végelszámolás
Amikor egy cég fizetésképtelenné válik, vagy megszűnik valamilyen más oknál fogva a tevékenysége, végelszámolást indít, amely lényegében egy jogi eljárás. Ennek keretében rendezik a vállalat vagyoni helyzetét – rendszerint eladják a tulajdonukban lévő javakat, kifizetik a hitelezőket, az elmaradt fizetéseket és egyéb tartozásaikat.
A végelszámolás menetét jogszabályok határozzák meg, akárcsak az abban résztvevők jogait és kötelezettségeit.
A végelszámolásra mint megoldásra akkor érdemes gondolni, amikor a cég anyagi helyzete már annyira rossz, hogy nem lehet vagy nem ésszerű folytatnia a tevékenységét.
Például amennyiben folyamatosan veszteséget termel, az eszközei már nem hoznak bevételt, rengeteg tartozás halmozódott fel, megoldhatatlan jogi problémákkal, peres eljárásokkal küzd, esetleg termékeit, szolgáltatásait nem tudja a piacon értékesíteni, és az eladások növelésére sincs reális megoldási lehetőség.
Ha a végelszámolás mellett döntenél, előtte érdemes a többi opciót megfontolni, és ha úgy látod, nincs más út, akkor célszerű pénzügyi tanácsadót vagy jogi szakértőt bevonni a folyamatba.
Cégeladás
Rengeteg oka lehet annak, hogy valaki a cégeladás vagy üzletrész eladás mellett dönt.
Az eladás egyrészt lehetőséget nyújthat a tulajdonosoknak arra, hogy jelentős összeget realizáljanak a vállalkozásuk értékéből, másrészt ezáltal egy új projektbe fektethetnek, esetleg belevághatnak egy teljesen életmódba.
A cégeladás vagy üzletrész eladás mögött stratégiai döntések is állhatnak – előfordulhat, hogy kedvezőbbek a perspektívák egy új befektető bevonzásával vagy azzal, hogy az adott vállalat egy másik cég részeként működik tovább.
Piaci okok miatt is rákényszerülhet valaki a cégeladásra, de gyakran állnak a döntés mögött személyes megfontolások is – például családi kötelezettségek, egészségügyi problémák, új célok stb.
Előfordul, hogy generációváltásnál az új / jövőbeni tulajdonos egyszerűen nem kívánja vagy nem tudja átvenni a vállalkozással járó feladatokat és kötelezettségeket, ezért inkább értékesíti a céget – vagy az eredeti tulajdonos nem tudja kire hagyni a vállalatot, és „örökös” hiányában a cégeladás jelenti az egyetlen megoldási lehetőséget.
A generációváltás az esetek jelentős százalékában komoly krízishelyzetet jelent, és nagyon sokszor eredményezi azt, hogy a cég csődbe megy – vagy jobb esetben új tulajdonoshoz kerül.
Természetesen a felsoroltak közül akár egyidejűleg több tényező is közre játszhat abban, hogy valaki a teljes cégeladás vagy üzletrész eladás mellett dönt.
Ha úgy döntesz, inkább értékesíted a cégedet vagy az üzletrészedet, mindig figyelj arra, hogy ezeket a fontos lépéseket a megfelelő időben tedd meg!
Az ideális időpont egy cég eladásához sok tényezőtől függ. Általában akkor érdemes eladni egy céget, amikor a piaci feltételek kedvezők, és a cég értéke a csúcspontján van.
Fontos figyelembe venni a gazdasági környezetet, a vállalat teljesítményét és növekedési potenciálját, valamint az iparág trendjeit és a versenytársak viselkedését.
Mentor, tanácsadó bevonása
A mentor vagy tanácsadó bevonása szinte bármikor pozitív hatással lehet a cég működésére és nyereségességére, és sok esetben kiküszöbölhető vele a végelszámolás, de akár a cégeladás vagy az üzletrész eladás is.
Egy tapasztalt szakember kompetenciái, kreativitása és szakértelme segíthetnek megoldani a vállalat legégetőbb problémáit, ugyanakkor egy új nézőpontokat, megközelítéseket hozhatnak a cég életébe, amelyek ugyancsak pozitív változásokat eredményezhetnek.
Egy mentor vagy tanácsadó általában a kapcsolatrendszerét is beviszi a cégbe, az új kapcsolatok pedig új üzleti lehetőségeket jelenthetnek.
Mindezek mellett pedig segíthetnek a vezetőségnek abban, hogy megtervezzék és megvalósítsák a vállalati stratégiát, elérhető célokat tűzzenek ki, és ezek eléréséhez megtegyék a szükséges lépéseket.
Amennyiben mentort vagy tanácsadót szeretnél bevonni, fontos, hogy alaposan fontold meg, hogy ki lesz az, akivel együtt szeretnél működni.
Elengedhetetlen, hogy a kiválasztott személy vagy szervezet kellő tapasztalattal, releváns szaktudással rendelkezzen, és hiteles legyen a cég számára fontos területeken.
Emellett fontos a „kémia” is – vagyis, hogy a kommunikáció hatékony legyen köztetek, és közös erővel valódi értékeket tudjatok létrehozni a vállalat számára.
Sokan befektetőt keresnek
Ha a szűkös erőforrások jelentik a fejlődés gátját egy cégnél, megoldhatja a problémát, ha befektetőt keresnek.
Üzleti befektetésről akkor beszélünk, amikor egy személy vagy vállalat pénzt vagy erőforrásokat invesztál egy másik vállalatba vagy projektbe annak reményében, hogy megnöveli azok értékét vagy nyereségét.
Az üzleti befektetéseknek többféle formája is létezik, például:
- kockázati tőkebefektetés: új vállalkozásoknál, startupoknál beszélünk kockázati tőkebefektetésről, hiszen ilyenkor a befektető nagyobb kockázatot vállal – nagyobb hozam reményében;
- tőkebefektetés: a befektető pénzt invesztál egy vállalkozásba, amelyet az általában tárgyieszköz-állományának bővítésére, fejlesztésére fordít;
- ingatlanbefektetés: ingatlanok vásárlását, fejlesztését, bérbeadását foglalhatja magában;
A befektetések és befektetők világába ad betekintést a népszerű Cápák között üzleti show-műsor, amelyben a befektetők, azaz „cápák” a saját pénzüket invesztálják egy vállalatba.
A Cápák között 2019 óta fut az RTL-en az amerikai Shark Tank mintájára, amely olyannyira népszerűvé vált, hogy számos más ország indított hasonló üzleti show-műsort, melyben általában fiatal, kezdő vállalkozók vagy vállalkozni kívánó emberek keresnek meg befektetőket ötleteikkel, terveikkel, illetve több esetben már működő vállalkozásuk fejlesztéséhez van szükségük anyagi forrásokra.
A show alapján tisztán kirajzolódik, hogy akik ma befektetőt keresnek, a legkülönfélébb ötletekkel próbálnak a piacra lépni, ugyanakkor a műsor elsősorban abba ad betekintést, hogy milyen szempontok alapján mérlegelnek a „cápák” a döntéseik előtt.
Így például az ötlet egyediségét, a támogatandó tevékenység várható hatásait, a potenciális hozamot és a kockázatot.
Az üzleti befektetésekkel kapcsolatos döntéseket jó esetben alapos megfontolások, számítások, piacelemzés és a várható kockázat-nyereség arányának mérlegelése előzi meg.
Összefoglalás
Ha úgy érzed, kimaxoltad a cégedben rejlő lehetőségeket, vagy nem látod, hogyan tudnál fejlődési pályára lépni, esetleg egyéb okok miatt tűnik úgy, hogy falakba ütköztél, számos lehetőséged van a továbblépésre.
Dönthetsz úgy, hogy végelszámolást indítasz, és megszünteted a cégedet, de ha ezt az utat el szeretnéd kerülni, akkor választhatod a cégeladást vagy az üzletrész eladást, esetleg kereshetsz mentort, tanácsadót vagy befektetőt.
Akármelyik opciót választod, fontos az alapos mérlegelés, az esetleges károk mérséklése, illetve minden esetben érdemes jogi segítséget igénybe venni.